23.05.2011

"Gördüm Neslimin En İyi Zihinlerinin Buhranlarla Mahvolduğunu..."Ben Ayrıntı Yayınlarından beklerdim bu tarz bi' çalışmayı. Herlade Kaybedenler Kulübü'nün getirdiği rüzgar 6.45'e yaramış. Kadıköy-Bahariye-Moda'da hasat mevsimi var. Undergruound Poetix adlı 'pahalı fanzin de' o toprakların mahsülü. Her sayısında Beat kuşağına dair yazı olur. Truman Capote ve Nick Hornby kitapları da Sel yayıncılıktan çıkıyor ayrıca.

Mecmuadan laflıyorken, Türk Edebiyatı Vakfı'nın çıkardığı Türk Edebiyatı Dergisi var. Ahmet Kabaklı çıkarıyordu. Sultanahmet'te kitapevleri var. Derginin 2-3 yıl önceki eski sayılarının bile yeni sayı fiyatından satılmasının izahı var mı? Fiyatı 7 tl.

Az önce eve gelirken, apartman girişine konulmuş yığınla eski dergi gördüm. Çoğunluğu ev dekorasyon ve kadın dergisi. Esquire falan vardı bakayım dedim, kapakta Okan Bayülgen'i görünce aldığım gibi bıraktım. Ama bırakılanlar arasında ButikOteller kitabı da(Sevan Nişanyan'ınki değil) vardı , aldım hemen.

Güzel ağabey Stalker, Ay Vakti adlı dergide Terrence Malick'in Yeni Dünya filmini yazmış. Açık yazayım, Stalker'ın film okumalarını sinema üzerine yazılarını kaçırmayın, çok az şeyi tavsiye ederim. Yazıya buradan ışınlan 

Vatan dergi grubundan çıkan Haftalık dergisi vardı bi' aralar. Ercan Arıklı çıkarıyordu. Öldükten sonra da bi' kaç yıl daha çıktı dergi. Kapakta bi' hafta Murathan Mungan bi' hafta Polat Alemdar olurdu. Sentez mi yapıyorlardı ne. Derginin ilk sayılarında Can Kozanoğlu'da müzik üzerine yazıyordu. Can Kozanoğlu demişken, en son Ntv'de Arka Sayfa'yı yaptı. 'İletişim yayınlarıyla kapattım defteri' demişti. Göster artık gül cemalini, güzel kalemini Can Abi.

Yıllar sonra ilk defa Tempo aldım. O yakada değişen bi' şey yok. Hala bomboş. Al Tempo'yu vur Aktüel'e...

Robinson Cruise 389'da Nylon Mag'in eski sayıları 5 tlye falan bulunabiliyor, denk düşürene...

D&Rlarda GQ dergisinin İngiliz edisyonu 17 tlye, USA edisyonu da 25 tlye falan satılıyor.
Kadıköy Tepe Nautilus'a büyük ama şeklen ucube bi' D&R açılmış. Can çekişen Megavizyon'un sağlam kalelerinden Nauitlus'u da bitirir heralde bu hamle. 

3 ayda bi' çıkan Trendsetter güzel dergi ama tüketim ömrü bende en fazla 1 saat.

Bu ülke Ermeni açılımını bile gördü ama Bant dergi de tutuculuk tam gaz devam. Dergi poşette, kapakta içerik namına hiç bi'şey yok. Bu şartlarda çıkıp 'bağımsız dergicilik zor yeavvv' diye ağlamayın.

 Darbe günlüklerini yayınladı diye Nokta dergisi, baskılar sonucu 2007'de kapanmıştı. Yağmayan yağmurdan paranoya üretip zırt pırt basın özgürlüğü zevzekliği adı altında Taksim'e yürüyen ikiyüzlülerden o zaman tepki gösteren 5 kişi sayınız...

ideefixe '3 iş gününde kargo teslimi' garantisi verdiği siparişlerini ancak 10 günde gönderiyor ama 'Sabit Fikir' adında edebiyat dergisi çıkarmışlar. Beleş dergi kategorisinde olmasına rağmen içerik olarak epey dolu bi' dergi olmuş.

Yazı topu 2-3 cümle olacaktı, uzattım. Makinada yarın işte giyeceğim gömlekler yıkanıyor. Hangi programa aldıysam bitmiyor da meret.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

ilginc bilgiler icin tesekkurler

Adsız dedi ki...

-Güzel insan, onurlandırmışsın, teşekkürler.
-Nokta dergisi ile ilgili tespitin çok yerinde tebrikler.
-O çamaşırların zor kısmı, asmak, astıktan sonra katlamak-ütülemek.. ama o makinadan kurtulmanın yolunu biliyorsun. diğer türlü simdi bitse, yarın tekrar başlar.